środa, 17 grudnia 2014

Dokarmiajmy ptaki :D

Wielkich mrozów jeszcze nie ma, ale już możemy pomyśleć o naszych małych przyjaciołach.

Już od ładnych kilku lat mamy przed domem karmnik dla ptaków, który w prawdzie stoi na ogródku cały rok, ale uzupełniamy go karmą dla ptaszków tylko zimą.

Trzeba pamiętać, żeby nie dokarmiać ptaków latem, bo się przyzwyczają do naszego karmienia i nie będą chciały polować na robaczki i tym samym staną się niesamodzielne i zupełnie zależne od człowieka.

W naszej choince "mieszka" spora rodzinka wróbli, ale odwiedzają nas też sikorki, dla których tata specjalnie wiesza słoninkę, czasem także zajrzy kopciuszek.

Nasz karmnik nie jest może reprezentacyjny, ale spełnia swoją funkcję i dzięki niemu możemy obserwować ptaszki całą zimę.

Oczywiście najważniejsze w dokarmianiu jest to, byśmy stale uzupełniali zapas jedzenia w karmniku, bo jak zimą ptaki przyzwyczaja się do naszego karmnika, a nie będzie tam jedzenia, mogą mieć problem ze znalezieniem pokarmu samodzielnie. Czyli jak zaczniemy dokarmiać tak trzymamy się tego, aż nadejdą cieplejsze dni.

I tu pojawia się pytanie czym karmić?
Sam pokrojony chleb jest dobrym pożywieniem, jednak nie powinien być głównym składnikiem. Zadbajmy o różnorodność ziaren, dodajmy morele, rodzynki, aronię, orzechy. Możemy oczywiście kupić gotową mieszankę w sklepie zoologicznym.

Musimy też pamiętać, ze zimą ciężko ptakom znaleźć wodę, więc zadbajmy też o mały pojemniczek z wodą i sprawdzajmy co jakiś czas, czy nie zamarzła.

A oto kilka propozycji, które podsuwa nam Pinterest:

I coś idealnie na świąteczny czas :)
Możemy sami zrobić "ciastka" dla ptaszków za pomocą foremek. Potrzebujemy tylko mieszanki ziaren i żelatyny. Do tego słomki do zrobienia dziurek w ciastkach i wstążka. Bardziej rozbudowany przepis znajdziecie na stronie http://www.saltwater-kids.com/2010/12/thrifty-gifts-bird-seed-ornaments-for.html
 

I coś, co wprowadzę do karmnika w tym roku: ścinki nitek i wełny, a także sztuczne piórka i mogą być nawet kawałeczki materiałów. Wszystko po to, by ptaszki wymościły sobie tymi ścinkami swoje gniazdka :)

A Wy macie swoje karmniki? Dokarmiacie zimą ptaki?

Pozdrawiam i zapraszam na facebook

2 komentarze:

  1. Wszystkie pomysły są wspaniałe, ale najbardziej podobają mi się smakołyki z ciasteczkowych foremek.

    OdpowiedzUsuń