środa, 2 lipca 2014

Co z tą czkawką ?

Już jakiś czas temu oprócz ruchów maluszka w brzuchu poczułam mniej wyraziste regularne, delikatne ruchy, które powtarzały się w mniej więcej równych odstępach.
Normalne boksowanie mojej małej w tym momencie ustawało i pojawiały się delikatne ruchy - jak się okazało jest to czkawka płodu.
Całkiem ciekawe uczucie, które pojawia się co jakiś czas u mnie głównie wieczorem ( i trwa jakąś minutę lub dwie)

Postanowiłam sprawdzić, co taka czkawka robi u mojego maleństwa, czy nie jest niebezpieczna i skąd się bierze.
Mój mądry poradnik "Ciąża" niestety nie wspomina o tym ani słowem, dlatego też musiałam się zwrócić o pomoc do Dr Google :)

W telegraficznym skrócie dr Google "mówi", ze czkawka u płodu jest zupełnie normalna i naturalna.

Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu błędnego i przytkaniem nagłośni przez gwałtownie wciągane powietrze. Czkawka pojawia się już w okresie prenatalnym i jest odczuwana przez mamę jako rytmiczne drgania płodu ( opisuje portal jejdziecko.pl)

Jest spowodowana tym, że maluszek ćwiczy swoje maleńkie płucka i układ pokarmowy poprzez połykanie wód płodowych. Jeśli robi to zbyt łapczywie pojawia się czkawka.

Jeśli czkawka pojawia się prawie codziennie o tej samej porze, jest prawdopodobne, ze gdy maluszek się urodzi, to będzie miał czkawkę mniej więcej w tym samym czasie. Jak to jest na prawdę to się u mnie dopiero okaże.

Tym niemniej nie ma się czym martwić, należy się cieszyć tym, że płucka pracują a maluszek się rusza :) Jeśli jednak jesteście tym zaniepokojone porozmawiajcie z położną albo lekarzem - oni znają się na tym najlepiej

A Wy macie jakieś odczucia czkawkowe u maluszków w brzuchu? Chętnie poczytam Wasze doświadczenia 
fot. Pinterest

3 komentarze:

 1. Słodkie! Można powiesić nad łóżeczkiem maleństwa, na ścianę albo drzwi - piękna pamiątka! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ps. Mały Mysz za czasów, gdy był jeszcze Myszem Mikroskopijnym żadnej czkawki nie miał...

   Usuń
 2. Mój synek miewał czkawkę pod koniec ciąży. Zdarzala się często i czasem bywała bardzo uciazliwa, a nawet chwilami bolał mnie brzuch. Po porodzie czkawki u synka zdarzały się już tylko sporadycznie, jak to u dzieci.

  OdpowiedzUsuń